Αρχική » Το Ε.Κ. » Κανονισμός Λειτουργίας Εργαστηρίων

Κανονισμός Λειτουργίας Εργαστηρίων

ΚΑΝOΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ του 1ου  ΕΚ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

• Έγκαιρη προσέλευση στο εργαστήριο με το κτύπημα του κουδουνιού. Μετά την είσοδο του καθηγητή κανένας μαθητής δεν θα γίνεται δεκτός.

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΕΝΑ

• Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος όλοι οι μαθητές πρέπει να βγαίνουν από το εργαστήριο.
  • Δεν επιτρέπεται η χρήση των πινάκων του ηλεκτρικού ρεύματος και των συστημάτων συναγερμού, πυρόσβεσης και πυρανίχνευσης από τους μαθητές.
  • Κατά τη διάρκεια κενής διδακτικής ώρας ενημερώνεται η διοίκηση του ΕΚ και οι μαθητές περιμένουν στο προαύλιο μέχρι να ενημερωθούν για την αναπλήρωση.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

• Η είσοδος στο εργαστήριο γίνεται φρόνιμα και με τάξη.
  • Κατά τη διάρκεια του μαθήματος δεν επιτρέπεται η έξοδος των μαθητών από το εργαστήριο χωρίς τη συναίνεση του καθηγητή.
  • Απαγορεύεται η χρήση κινητών τηλεφώνων κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
  • Φαγώσιμα, αναψυκτικά κ.λ.π. απαγορεύονται στην αίθουσα του εργαστηρίου και στους ορόφους.
  • Οι μαθητές δουλεύουν στη θέση εργασίας που έχει καθοριστεί. Δεν πρέπει να περιφέρονται άσκοπα στον χώρο του εργαστηρίου και να ενοχλούν τους συμμαθητές τους όταν εργάζονται.
  • Ο εξοπλισμός (εργαλεία, όργανα, υλικά και μηχανές) πρέπει να διατηρείται σε άριστη κατάσταση.
  • Τα αστεία και οι φάρσες δεν έχουν καμία θέση μέσα στο εργαστήριο. Οι μαθητές δίνουν προτεραιότητα στην ασφάλειά τους  καθώς και στην ασφάλεια των συμμαθητών τους.
  • Η θέση εργασίας πρέπει μετά το τέλος του μαθήματος να παραμένει καθαρή και τακτοποιημένη.
  • Πριν οι μαθητές ξεκινήσουν μια εργασία που απαιτεί δεξιότητα που δεν διαθέτουν, πρέπει να πάρουν οδηγίες και την άδεια του καθηγητή τους. Η επιπολαιότητα δεν δικαιολογείται.

ΓΕΝΙΚΑ

• Το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλους τους χώρους του 1ου ΕΚ.
  • Για οποιαδήποτε απροσδόκητο πρόβλημα που παρουσιαστεί οι μαθητές πρέπει να ενημερώσουν άμεσα τον καθηγητή ή τη Διεύθυνση του ΕΚ.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ 1ου ΕΚ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

ΜΑΘΗΤΕΣ

1. Υποχρεωτική χρήση μάσκας
  2. Καθαρισμός των χεριών με αντισηπτικό κατά την είσοδο στο εργαστήριο και μετά την αποχώρηση από αυτό ή/και πλύσιμο με νερό και σαπούνι.
  3. Τήρηση κατά το δυνατό των αποστάσεων μεταξύ των μαθητών.
  4. Εργασία κατά ομάδες όπου αυτό είναι δυνατό.
  5. Αποφυγή κοινής χρήσης εργαλείων.
  6. Από το πέρας των εργαστηριακών μαθημάτων των έως την έναρξη του επόμενου εργαστηριακού μαθήματος, οι χώροι πρέπει να παραμένουν κενοί για ένα τέταρτο της ώρας, προκειμένου να υπάρξουν ο απαραίτητος αερισμός και η κατάλληλη προετοιμασία για τη χρήση αυτών από το επόμενο τμήμα.

ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ
Αερισμός και σχολαστικός καθαρισμός του κοινόχρηστου εξοπλισμού, των υλικών, των πάγκων εργασίας και των επιφανειών των εργαστηριακών χώρων.